• Nauczyciele

"Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia."                                                                                                                                                                                                                        Seneka
      • HISTORIA

•

Wg źródeł szkoła w Mrocznie istniała już w 1622 r. jakkolwiek nie jest znany czas jej powstania oraz osoba założyciela. Początkowo szkoła mieściła się w organistówce, oddzielny budynek szkolny powstawał  w latach 1875 – 1912. Obecny budynek Szkoły Podstawowej    w Mrocznie został zaadaptowany z budynków należących do Gminnej Spółdzielni w Mrocznie  i rozbudowany do obecnej postaci w latach 1999- 2005.

W początkach istnienia trudno określić liczebność dzieci uczęszczających do szkoły w Mrocznie. W drugiej połowie  XIX wieku uczyło się w niej ok. 140 dzieci w dwu klasach. W 1928r. uczyło 4 nauczycieli, a w czterech klasach 185 dzieci. W pierwszej połowie lat 60 – tych liczba uczniów zaczęła wzrastać. Obecnie uczęszcza do niej 269 dzieci.

W 1906 r., późną jesienią doszło do strajku szkolnego, podczas którego uczniowie klas starszych odmówili nauki religii w języku niemieckim. „Strajkowano w tym celu, aby religii uczono po polsku. Dzieci za karę zostały zatrzymane w szkole do ciemnego wieczora. […] Strajk upadł, ale dzieci nie ukarano”.

Po drugiej wojnie światowej – dzięki pracy jednej z przedwojennych nauczycielek, p. Eleonory Słupskiej – szkoła podjęła pracę już w styczniu 1945 r. Dzieci i młodzież podzielono  ze względu na wiek i wiadomości  na cztery klasy. W latach 1945-1966 była szkołą siedmioklasową a od 1967 - ośmioklasową.

W latach 1999 – 2017 reforma oświaty spowodowała zmianę organizacji w wyniku której powstała sześcioklasowa Szkoła Podstawowa oraz Publiczne Gimnazjum w Mrocznie (ostatni absolwenci gimnazjum ukończyli naukę w roku szkolnym 2018/2019). W roku szkolnym 2017/18 przywrócono ośmioletnią szkołę podstawową.

Uroczyste otwarcie nowego budynku dla gimnazjalistów

Bibliografia:

Nowe Miasto z dziejów miasta i powiatu, pod red. Z. Witkowski, wyd. Pojezierze, Olsztyn 1963.

Korecki A., Z dziejów gminy Grodziczno, WDP „Bernardinium”, Pelplin 2003.

Materiały rękopiśmienne:

Kronika Publicznej Szkoły Powszechnej w Mrocznie pow. lubawski założona w styczniu 1947.