• Ciekawa lekcja biologii
          • Ciekawa lekcja biologii

          •    Na lekcji biologii uczniowie klasy V a poznawali budowę komórek – roślinnej, zwierzęcej i bakteryjnej. Lekcja odbywała się w sposób przyjemny i pożyteczny, bowiem piątoklasiści wykonywali modele komórek. Wszyscy wykazali się wielką kreatywnością. Do stworzenia modeli dzieci wykorzystały różne materiały m. in.: styropian, masę solną, plastelinę, nici, kartony i krepy. Wykonane prace przyciągnęły wzrok kolorami, kształtami oraz zadziwiły precyzją wykonania. Trójwymiarowa powierzchnia przekroju komórek, wyraźnie przedstawiająca organelle, pozwoliła uczniom w sposób ciekawszy zapoznać się z ich budową i funkcjami.

             

        • BohaterON – włącz historię!
          • BohaterON – włącz historię!

          •    Bohater ON – włącz historię! To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Nasza szkoła włączyła się w działania w ramach tej akcji. Zostaną przeprowadzone lekcje o tematyce historycznej w oparciu o udostępnione nam materiały. W holu A jest gazetka informacyjna i promująca akcję, znajdą się tam również prace plastyczne uczniów. Kolejną formą działania jest zaangażowanie w projekt: "Dumni z Powstańców". To wirtualne miejsce pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. Portal jest kontynuacją, zainicjowanej w 2016 roku w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON – akcji „Kartka dla Powstańca”, tam umieścimy nasz wpis. Koordynatorki projektu to : Ewa Nowak, Justyna Domżalska.

        • Występ grupy przedszkolnej
          • Występ grupy przedszkolnej

          •    W poniedziałek grupy przedszkolne uczestniczyły w akademii   z okazji 11 listopada. Z okazji święta dzieci z Grupy Sówek wraz z wychowawcą zorganizowały dla swoich kolegów z przedszkola występ.

        • Honorowa warta harcerzy i zuchów
          • Honorowa warta harcerzy i zuchów

          • 11 listopada obchodziliśmy 105 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Harcerze oraz zuchy w ramach służby pełnili honorowe warty przy pomniku poległych podczas II wojny światowej.

        • "Psia Przystań"
          • "Psia Przystań"

          •    W poniedziałek w imieniu wszystkich grup przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej w Mrocznie-Pszczółki, Biedronki, Motylki i Sówki, Amelka wraz z mamą oraz Panią Anną Lichnerowicz, miały zaszczyt odwiedzić Przytulisko dla zwierząt "Psia Przystań" w Lidzbarku Welskim aby wręczyć pieskom karmę, której zbiórkę przedszkolaki przeprowadziły podczas obchodów Dnia Kundelka. Amelka, jej mama i Pani Ania miały okazję dowiedzieć się informacji na temat przytuliska, jej mieszkańców oraz działania takiego miejsca. Dodatkowo miały możliwość wyprowadzić na spacer pieska, który wabi się Dalia. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ Amelka miała okazję na żywo zobaczyć bezdomne pieski, pogłaskać je i przyjrzeć się bliżej pracy przy bezdomnych zwierzętach. 

        • Cudze chwalicie swego nie znacie...
          • Cudze chwalicie swego nie znacie...

          •     Uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawczynią Justyną Domżalską i pedagog szkolną Sylwią Prokop – Kłosowską wybrali się na sąsiedzką wycieczkę do Gwiździn. Najpierw udali się do gościnnego pana Czesława Kolonowskiego i jego Kuźni Dziadka Jana, Nasze Muzeum. Tam mogli obejrzeć eksponaty z minionej epoki, stylizowane na przestrzenie : kuźni, kuchni, pomieszczeń życia codziennego, a także dawnej sali szkolnej. Jego motto to „ocalić od zapomnienia – zatrzymać czas”, jak sam mówi jego pasja do zbierania staroci zaczęła się dawno i trwa do dziś. Chce w ten sposób zachować w pamięci ludzi, których już nie ma, ich codzienne życie, historie. Niektóre przedmioty otrzymuje od znajomych, rodziny, inne kupuje i sam dokonuje renowacji. Kolekcja ciągle się rozrasta i jest ciekawym źródłem historycznym.

            Później przejechano do miejscowej Publicznej Biblioteki w Gwiździnach, gdzie zorganizowano spotkanie z nietuzinkowym gościem – Markiem Michalakiem. To pedagog, pisarza, działacz społeczny, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, w latach 2008 – 2018 rzecznik praw dziecka.  W wydarzeniu brali udział również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gwiździnach i mieszkańcy wsi. Pan Marek opowiadał o pracy, którą wykonuje, dużo uwagi poświęcił rozmowie z uczniami na temat praw dziecka, chętnie odpowiadał na dociekliwe pytania, pokazał swój Order Uśmiechu. Mówił również o swoich książkach, które napisał z myślą o dzieciach i dla dzieci, można było je zakupić i uzyskać specjalną dedykację od autora. Cały zestaw pani Sylwia zakupiła dla naszej szkoły.

                Dziękujemy za gościnność i możliwość udziału w tym spotkaniu pani Jolancie Górtatowskiej z Publicznej Biblioteki w Gwiździnach.

             

        • 105 Rocznica Odzyskania Niepodległości
          • 105 Rocznica Odzyskania Niepodległości

          •     W środę 8 listopada 2023 obchodziliśmy w naszej szkole 105 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji klasa siódma razem z wychowawczynią p. Ryszardą Dmochewicz i we współpracy z p. Bernardem Ewertowskim przygotowała montaż słowno-muzyczny. Uczniowie przypomnieli o trudnych momentach w życiu Polaków i o tym jak ważna jest wolność i tożsamość narodowa.

        • „Biblioteka i ciekawa książka czeka”
          • „Biblioteka i ciekawa książka czeka”

          •     Ogłoszony  w październiku przez bibliotekę szkolną  konkurs plastyczny na plakat  „Biblioteka i ciekawa książka czeka” został rozstrzygnięty. Konkurs miał na celu promowanie czytelnictwa i biblioteki, reklamę ciekawych książek oraz rozwijanie talentów plastycznych i literackich. Prace zostały ocenione przez jury: p. Ewę Nowak, p. Justynę Domżalską, p. Joannę Dąbrowską i p. Hannę Gajek.

            Nagrodzeni uczniowie:

            Klasy I-III

            1. I miejsce: Sebastian Baliński - kl. III a
            2. II miejsce: Wiktoria Łukaszewska - kl. I
            3. III miejsce: Nadia Żurańska - kl. III a

            Wyróżnienia:

            1. Filip Pawlicki – kl. III b
            2. Laura Gawińska – kl. III a
            3. Zuzanna Reinholz – kl. III b
            4. Kacper Wieczorek – III. III  b

            Klasy IV-VIII

            1.  I miejsce: Alicja Kirzanowska – kl. IV
            2.  II miejsce: Szymon Pawlicki – kl. VII
            3.  III miejsce: Oskar Szpakowski – kl. IV

            Wyróżnienie:

            1. Martyna Wieczorek kl. VIII

            Na konkurs wpłynęło 11 prac. Wszyscy uczniowie, którzy przygotowali prace konkursowe otrzymali dyplomy i nagrody.

             

        • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          •     Dnia 7 i 8 listopada w grupch przedszkolnych Motylki, Sówki, Biedronki oraz Pszczółki  obchodzony był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek a także   wykonały prace plastyczne . Na koniec dnia wspólnie uczestniczyły w  dyskotece z okazji Dnia Bajek. ​​​​​​​

            grupa "Sówki"

            grupa "Motylki"

            "Pszczółki

            grupa "Biedronki"